عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی و فرهنگی همساز با اقلیم

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

معماری بومی اینگونه مناطق که بیشتر کرانه های دریای خزر و دامنه های شمالی کوه های البرز را شامل می گردد بطور کلی از ویژگی های زیر برخوردار می باشند :

برای محافظت ساختمان از رطوبت زیاد نسبتاً همیشگی، ساختمان ها بر روی پایه های چوبی ساخته شده اند. اما در دامنه کوه ها که رطوبت کمتر می باشد معمولاً خانه ها بر روی پایه هایی از سنگ و گل و در پاره‎ای موارد به روی چوب بنا گردیده اند. به مقصود حفاظت اتاق ها از باران، بالکن های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ایجاد گردیده می باشد. این فضاها در روستاها در بسیاری از ماه های سال برای استراحت، کار و در پاره ای موارد برای نگهداری محصولات کشاورزی مورداستفاده قرار می گیرند.

– اکثر ساختمان ها با مصالح دارای حداقل ظرفیت حرارتی بنا گردیده اند و در صورت بهره گیری از مصالح ساختمانی سنگین ضخامت دیوارهای آن در حداقل ممکن نگاهداشته شده می باشد. بهره گیری از مصالح ساختمانی سبک در این مناطق بسیار منطقی می باشد.

هنگامی که نوسان دمای روزانه کم می باشد ذخیره حرارت هیچگونه بهره گیری ای نداشته و به علاوه مصالح ساختمانی سنگین تا  حدود زیادی از سودمندی تهویه و کوران که یکی از ضروریات در این منطقه می باشد می کاهد. بطور کلی ساختمان های دارای پلان های گسترده و باز بودن فضای اطراف و بیشتر اشکال هندسی، طویل و باریک هستند، به مقصود بهره گیری حداکثر در ایجاد تهویه طبیعی در داخل اتاق ها با بهره گیری از وزش باد، جهت استقرار ساختمان ها عموماً با در نظر داشتن جهت وزش نسیم باد دریا انتخاب شده‎اند. در مناطقی که وزش باد شدید و طولانی می باشد معمولاً قسمت های رو به باد ساختمان ها کاملاً بسته هستند.

– از نظر سازمان یابی بناها بطور کلی به مقصود بهره گیری هر چه بیشتر از جریان هوا و همچنین به دلیل فراوانی آب ارزان بودن قیمت زمین در روستاها ساختمان ها اکثراً غیرمتمرکز و پراکنده می باشند.

– به دلیل وجود بارندگی زیاد در این منطقه بام ها شیب دار بوده و اکثراً شیب شان تند می باشد.

 

5-2- نتیجه گیری

با در نظر داشتن نتایج حاصله از این پژوهش نشان می دهد که انتخاب مصالح همساز با اقلیم این ویژگی را خواهد داشت که از کم شدن مقاومت مصالح در برابر عناصر اقلیمی خصوصا بارش و باد جلوگیری کند.

 

 

5-3- مطالعه سوالات و فرضیات پژوهش

با در نظر داشتن سوال پژوهش بر سبک خانه های قدیمی همساز با اقلیم بوده الان کوشش نشده که همساز باشد اما به علت عوامل اقتصادی و وجود راههای ارتباطی با دیگر نقاط استان تیپ خانه ها یا شکل خانه ها شبیه به همه مسکن هایی که در اکثر مناطق بهره گیری می گردد طراحی شده می باشد. در نتیجه معماری شهرلنگرود تا حدود زیادی متاثر از عناصر اقلیمی بوده اما همساز با اقلیم نبوده می باشد.

1- حتی المقدور از پیش بینی پنجره های شرقی، غربی خودداری گردد و در صورت ضرورت بایستی این پنجره ها افقی یعنی نسبت ارتفاع به عرضشان کم باشد.

2- سقف ساختمانها حتی الامکان از چهارجهت دارای شیب کمی باشند تا آب باران به سرعت و راحتی از روی سقف تخلیه گردد.

3- بهره گیری از پنجره های بزرگتری در دیوارهای جنوبی ساختمان نسبت به دیوارهای دیگر جهت بهره گیری از نور خورشید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف کلی از این پژوهش، مطالعه شرایط مناسب فضاهای آموزشی وفرهنگی همساز با اقلیم درشهرلنگرود بوده و بعبارتی شناسائی تنگناهای موجود در فضاهای آموزشی مقاطع مختلف در ارتباط با عنا صر اقلیمی منطقه ونمود معضلات موجود می باشد تا درسایه شناخت تنگناها، برنامه ریزان برای مکان یابی فضاهای آموزشی، موارد شناخته شده راگنجانیده وفضاهای مطلوبی ایجاد نمایند.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه